Hemimorfit

Archived specimen, not for sale

In stock

Locality : Mina Ojuela, Mapimi, Durango, Mexico

Dimensions : 11 x 5 x 4 cm
Weight : 188 g
Exhibitor Country : Czech Rep.

Description

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Hemimorfit je význačný sekundární gosanový nerost zinkových ložisek, zejména hojný v tropických aridních oblastech. Počátky dolu Ojuela lze vysledovat až do roku 1598. Od této doby poskytoval velké množství mineralogických vzorků. V současné době je důl opuštěný, ale drobná hornická činnost pokračuje v této oblasti dále. Proto se v posledních několika letech ukázaly na trhu nové špičkové vzorky hemimorfitu, v podobě skupiny čirých až bílých krystalů obvykle do 1 cm, vzácně pak až 3 cm velkých, pocházejících právě ze zemitého okrovitého limonitu  dolu Ojuela. Krystaly jsou tupé na jednom konci a ostré na druhé straně.

Oboustranný vzorek představuje bohatý agregát čirých protažených tabulkovitých krystalů až 1cm dlouhých, silného skelného lesku, narostlých na limonitové krustě. Pochází z minulého století a je ze sbírky významného českého sběratele Ing. Jiřího Šimka.

 

 

Additional information

Weight 188 g
Dimensions 11 x 5 x 4 cm
Exhibitor Country

Czech Rep.

Size

Medium (7-12 cm)

Mineral Origin

Minerals of Ore Deposits

Area

– Mexico

Questions 

There are no questions yet.